2018/19 UEFA Europa League group stage as it stands

Four UEFA Champions League third qualifying round losers have transferred to the UEFA Europa League group stage.

Chelsea will compete in the UEFA Europa League group stage next season
Chelsea will compete in the UEFA Europa League group stage next season ©Getty Images

This season's UEFA Europa League group stage is taking shape, with 21 of the 48 sides now confirmed.*

THIS SEASON'S CHANGES

Automatic qualifiers (17)

Villarreal (ESP)
Real Betis (ESP)
Leverkusen (GER)
Eintracht Frankfurt (GER)
Chelsea (ENG)
Arsenal (ENG)
Lazio (ITA)
AC Milan (ITA)
Marseille (FRA)
Rennes (FRA)
Krasnodar (RUS)
Aves (POR)
Vorskla (UKR)
Anderlecht (BEL)
Akhisarspor (TUR)
Jablonec (CZE)
Zürich (SUI)

Teams defeated in UEFA Champions League third qualifying round league path (4)

Standard Liège (BEL)
Fenerbahçe (TUR)
Slavia Praha (CZE)
Spartak Moskva (RUS)

Teams defeated in the UEFA Champions League play-off round (6)

Crvena zvezda (SRB) v Salzburg (AUT)
BATE Borisov (BLR) v PSV Eindhoven (NED)
Young Boys (SUI) v Dinamo Zagreb (CRO)
Vidi (HUN) v AEK Athens (GRE)
Benfica (POR) v PAOK (GRE)
Ajax (NED) v Dynamo Kyiv (UKR)

Teams victorious in the UEFA Europa League play-off round (21)

Olimpija Ljubljana (SVN)/HJK Helsinki (FIN) v Spartak Trnava (SVK)
Hapoel Beer-Sheva (ISR)/ APOEL (CYP) v Astana (KAZ)
Cork City (IRL)/Rosenborg (NOR) v Shkëndija (MKD)
Legia Warszawa (POL)/F91 Dudelange (LUX) v Alashkert (ARM)/CFR Cluj (ROU)
Spartaks Jūrmala (LVA)/Sūduva (LTU) v Celtic (SCO)
Sheriff (MDA)/Valur Reykjavík (ISL) v Qarabağ (AZE)
Malmö (SWE) v The New Saints (WAL)/Midtjylland (DEN)
Torpedo Kutaisi (GEO)/Kukës (ALB) v Ludogorets Razgrad (BUL)/Zrinjski (BIH)
Sigma Olomouc (CZE)/Kairat Almaty (KAZ) v Sevilla (ESP)/Žalgiris Vilnius (LTU)
Sarpsborg (NOR)/HNK Rijeka (CRO) v Pyunik (ARM)/Maccabi Tel-Aviv (ISR)
Jagiellonia Białystok (POL)/Gent (BEL) v Mariupol (UKR)/Bordeaux (FRA)
Nordsjælland (DEN)/Partizan (SRB) v Beşiktaş (TUR)/LASK (AUT)
Slovan Bratislava (SVK)/Rapid Wien (AUT) v Hajduk Split (CRO)/FCSB (ROU)
Apollon Limassol (CYP)/Dinamo Brest (BLR) v Vitesse (NED)/Basel (SUI)
Rangers (SCO)/Maribor (SVN) v Ufa (RUS) /Progrès Niederkorn (LUX)
Hapoel Haifa (ISR)/Atalanta (ITA) v CSKA-Sofia (BUL)/København (DEN)
Dinamo Minsk (BLR)/Zenit (RUS) v Hibernian (SCO)/Molde (NOR)
Trenčín (SVK)/Feyenoord (NED) v Sturm Graz (AUT)/AEK Larnaca (CYP)
Genk (BEL)/Lech Poznań (POL) v Spartak Subotica (SRB)/Brøndby (DEN)
Olympiacos (GRE)/Luzern (SUI) v İstanbul Başakşehir (TUR)/Burnley (ENG)
Zorya Luhansk (UKR)/Braga (POR) v RB Leipzig (GER)/U Craiova (ROU)

*Line-up for next season's UEFA Europa League is subject to final confirmation.

Top